Dentální hygiena

1.11. 2010 jsme otevřeli nové centrum zubní hygieny, kde nabízíme tyto služby:


Dentální hygiena se zabývá prevencí a terapií dnes dvou nejčastějších onemocnění – zubního kazu a zánětu dásní. Rozhodujícím faktorem pro vznik těchto onemocnění je přítomnost plaku (biofilmu). Plak díky obsahu velkého množství bakterií je schopen snížit pH v dutině ústní a zuby tak snadněji poškodit.

Není-li na zubech uzrálý plak, nevznikne tak zubní kaz.

Z neodstraněného plaku zanedlouho vznikne i zubní kámen, povrch zubů zhrubne a snadněji se tak zuby zabarví pigmenty z kávy, čaje a hlavně kouření.

Proto je důležité v pravidelných intervalech z povrchu zubů mechanicky odstraňovat veškerý biofilm. K důkladné očistě a tedy prevenci je nutné zbavit plaku, kamene všechny plošky zubů včetně mezizubních prostorů.

Čistý zub nemůže onemocnět.

Naše klinika Vám nabízí nejmodernější způsoby ošetření:

  1. Vstupní komplexní vyšetření dutiny ústní
  2. Nácvik a instruktáž čištění
  3. Výběr správných pomůcek individuálně pro každého pacienta
  4. Řádné odstranění zubního plaku, kamene, pigmentací, zápachu z úst
  5. Léčbu zánětu dásní, parodontitidy
  6. Air flow – pískování, leštění zubů
  7. Bělení zubů
  8. Řešení bílých skvrn ve sklovině
  9. Ošetření citlivých krčků

 

Vstupní komplexní vyšetření dutiny ústní

Při každé návštěvě dentální hygieny je důležité zjištění a následné zhodnocení stavu dutiny ústní.

Nácvik a instruktáž dentální hygieny

Součástí jedné z prvních návštěv u DH je samozřejmě i nácvik technik čištění vedoucí k řádnému odstranění zubního plaku a vybrání správných pomůcek individuálně pro každého pacienta. Péče i výběr pomůcek je rozdílná u pacientů s implantáty, protetickými náhradami nebo u dětí. K získání dobrých návyků v oblasti dentální hygieny nelze dosáhnou bez odborné rady nebo pomoci.

 

Profesionální odstranění plaku, zubního kamene a pigmentací

Tvorba zubního kamene závisí na mnoha faktorech, nejčastěji bývá na vině neadekvátní nebo nedostatečně prováděná zubní hygiena – tedy odstraňování plaku. Zubní kámen se usazuje i pod dásněmi a tak má velmi úzký vztah k paradentóze. Ačkoli ji samotnou nezpůsobí, způsobuje často rychlou progresi onemocnění. Díky jeho struktuře v něm přežívá velké množství bakterií které následně vyvolávají zánět v postižené oblasti. Přítomnost zubního kamene a bakterií sebou přináší i jistá společenská faux pas jako je zápach z úst a špatná estetika. Zubní kámen nikdy sám od sebe nezmizí, naopak má tendenci narůstat a tím zhoršovat stav v dutině ústní. Proto je třeba jej velmi důkladně odstranit, někdy i v několika návštěvách. I když je odstranění zubní kamene většinou nebolestivé, je brán zřetel na individuální vnímání bolesti každého pacienta a kdykoliv v průběhu ošetření lze aplikovat lokální anestesii. Odstranění hrubých nánosů se provádí pomocí ultrazvuku, dočištění a ohlazení pomocí ručních nástrojů (scalery, kyrety) a air flow. Někdy je nutné podat po hloubkovém čištění antibiotika, která vedou k nerušenému hojení.

 

Air flow (pískování) – odstranění pigmentací od kávy, čaje a kouření

Je poměrně nová technika pískování a následného leštění povrchu skloviny. Touto metodou lze poměrně snadno šetrně odstranit plakpigmentace (od kávy, čaje nebo kouření) a nečistoty, velkou výhodou air flow je i možnost ošetření špatně přístupných míst jako jsou mezizubní prostory, místa pod korunkami, mosty a kolem implantátů.

Air flow využívá speciálně upravenou trysku, která na svém konci mísí vodu, vzduch a modifikovaný prášek, který díky své struktuře šetrně čistí a zároveň leští povrch skloviny bez jejího poškození.

 

Naše klinika se může pyšnit od dubna roku 2019 nejmodernějším přístrojem na světe – EMS AIR FLOW PROPHYLAXIS MASTER + PIEZON MASTER

Jedná se o garantovaný švýcarský precizní produkt, který je schopen díky nově vyvinuté koncovce Perioflow pro hloubkové čištění a novému složení Plus prášku velmi šetrně a příjemně odstranit biofilm a čerstvý zubní kámen ze skloviny, dentinu, měkkých tkání, jazyka patra, mléčných zubů, ortodontických aparátů, povrch implantátů a protetických prací. Přístroj je schopen při ošetření nahřát vodu až na 40°C, což je velmi příjemné jak pro všechny běžné pacienty, tak hlavně pro pacienty s odhalenými krčky.

Díky novému Air Flow se ošetření dentální hygieny velmi zpříjemní i zrychlí, což je velmi důležitým aspektem při ošetření dětí, pro něž je prášek naprosto dokonalou volbou.

Nový EMS Prophylaxis master je také vylepšen mimořádně šetrnou novou (piezon) ultrazvukovou PS koncovkou na odstranění zubního kamene.

 

Ošetření citlivých krčků

Ošetření citlivého dentinu se provádí pomoci speciálních laků které se aplikují přímo na problematickou obnaženou partii. Dentin je schopen vést impulzy směrem k nervu zubu. Překrytím dentinu lakem se dosáhne rychlé úlevy od bolesti.

 

 

Bělení zubů

U nás bělíme garantovaným bělícím systém PURE Whitening

Domácí bělení zubů pod dohledem zubního specialisty pomocí individuálně zhotovených nosičů

V dnešní době se jedná o nejpoužívanější a nejspolehlivější metodu bělení zubů. Provádí se pomocí karbamid peroxidu vodíku v nízkých koncentracích 10 % a 16 % (odpovídá cca 3% a 6% peroxidu vodíku). Bělící gel se aplikuje do nosičů přesně sedících na zuby. Chemický rozklad karbamidu peroxidu trvá několik hodin, proto je neúčinnější bělit zuby přes noc. V noci je snížená produkce slin, které při kontaktu s bělícím gelem okamžitě reagují a snižují tak účinnost. Domácí bělení je vhodné pro redukci hlubších pigmentací.

Důležitou roli hraje výchozí barva zubů, proto je doba bělení u každého pacienta jiná, minimální  doba je cca 14 dní.

Postup bělení

Před každým plánováním bělení zubů v první návštěvě provedeme vyšetření chrupu a parodontu. Pacienta seznámíme s průběhem bělící metody, cenou a nežádoucími účinky. Zaznamenáme fotodokumentaci a necháme podepsat informovaný souhlas. Pacient musí před samým započetím bělení absolvovat profesionální dentální hygienu a její následnou motivaci a instruktáž.

Otiskování a výroba nosičů

Aby domácí bělení bylo maximální účinné, je třeba vytvořit dokonale sedící nosiče na horní a dolní čelist. Proto je velmi důležité zhotovit co nejpřesnější otisky obou čelistí pomocí otiskovacích lžic do otiskovací hmoty (silikon), které nám poskytnou detaily. Pro zhotovení těsnícího nosiče je třeba provést otisk bez bublin a zachytit krčkovou oblast. Následně se odešlou do laboratoře na zhotovení samotného nosiče.

Jakmile jsou nosiče hotové, je třeba je vyzkoušet v ústech pacienta a poučit o jejich používání a následné péči. Následně domluvíme termín kontroly.

 

Kombinované bělení

Kombinované bělení zubů patří k nejúčinnějším technikám. Jedná se o kombinaci domácího a ordinačního bělení. Bělící proces se nastartuje domácím bělením (14dní) a poté pacient podstoupí ordinační bělení s koncentrací 6 % peroxidu vodíku (90min ošetření v ordinaci).

Kombinovaná technika je vhodná hlavně pro KUŘÁKY a pacienty s tmavou výchozí barvou zubů.