Dentální hygiena

1.11. 2010 jsme otevřeli nové centrum zubní hygieny, kde nabízíme tyto služby:


Nácvik a instruktáž orální hygieny

Součástí jedné z prvních návštěv u DH je samozřejmě i nácvik technik čištění a vybrání správných pomůcek individuálně pro každého pacienta. Péče i výběr pomůcek je rozdílná u pacientů s implantáty, protetickými náhradami nebo u dětí. K získání dobrých návyků v oblasti dentální hygieny nelze dosáhnou bez odborné rady nebo pomoci

Profesionální odstranění zubního kamene

Tvorba zubního kamene závisí na mnoha faktorech, nejčastěji bývá na vině neadekvátní nebo nedostatečně prováděná zubní hygiena. Zubní kámen má velmi úzký vztah k paradentóze. Ačkoli ji samotnou nezpůsobí, způsobuje často rychlou progresi onemocnění. Díky jeho struktuře v něm přežívá velké množství bakterií které následně vyvolávají zánět v postižené oblasti. Přítomnost zubního kamene a bakterií sebou přináší i jistá společenská faux pas jako je zápach z úst a špatná estetika. Zubní kámen nikdy sám od sebe nezmizí, naopak má tendenci narůstat a tím zhoršovat stav v dutině ústní. Proto je třeba jej velmi důkladně odstranit, někdy i v několika návštěvách. I když je odstranění zubní kamene většinou nebolestivé, je brán zřetel na individuální vnímání bolesti každého pacienta a kdykoliv v průběhu ošetření lze aplikovat lokální anestesii. Odstranění hrubých nánosů se provádí pomocí ultrazvuku dočištění a ohlazení pomocí ručních nástrojů (scalery, kyrety). Někdy je nutné podat po zákroku antibiotika, která vedou k nerušenému hojení.

Air-flow – odstranění pigmentací od kávy, čaje a kouření

Je poměrně nová technika pískování a následného leštění povrchu skloviny. Touto metodou lze poměrně snadno odstranit pigmentace (od kávy, čaje nebo kouření) a nečistoty, velkou výhodou air-flow je i možnost ošetření špatně přístupných míst jako jsou mezizubní prostory.

Air-flow využívá speciálně upravenou trysku, která na svém konci mísí vodu, vzduch a modifikovaný  prášek, který díky své struktuře šetrně čistí povrch skloviny bez jejího poškození. Air-flow je též doporučováno před bělením a k udržení již vybělených zubů. Po zákroku je zakázáno kouřit a pít kávu nebo čaj po dobu 1h.

Ošetření citlivého dentinu a léčba počátečních kazivých lezí fluoridovými preparáty

Ošetření citlivých krčků se provádí pomoci speciálních laků které se aplikují přímo na obnažený dentin. Dentin je schopen vést impulzy směrem k nervu zubu. Překrytím dentinu lakem se dosáhne rychlé úlevy od bolesti.

Lok. fluoridace je určena pro pacienty se zvýšeným rizikem vzniku zubního kazu jako jsou zejména děti nebo pacienti se systémovým onemocněním. Pro dobrý efekt je nutná aplikace minimálně 2x ročně.

Ordinační a domácí bělení zubů

Domácí bělení – bělící kůra trvá cca 14dní (podle odstínu zubu). K bělení se používá  gel s obsahem peroxidů (15/22%), který se aplikuje do individuálně zhotoveného nosiče s kterým buď pacient spí (15%), nebo ho nosí 1hod. denně (22%). Díky nižší koncentraci je bělení šetrné k zubům.

Ordinační bělení– celá kůra probíhá pod odborným dohledem dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Na zuby se aplikuje gel o vysoké koncentraci peroxidu (cca36%), výsledek je okamžitý, celá kůra trvá cca 12Omin.

Obě metody bělení lze kombinovat. Velmi často se provádí tzv. quick start, kdy pac.absolvuje 1-2x aplikaci gelu v ordinaci (36% cca 45min) a na „dobělení“ si pac. odnáší set pro domácí bělení.

Pevdent -prémiové bělení.

Je velice šetrná metoda bělení zubů, která splňuje legislativní požadavky EU. Od ostatních metod bělení zubů dostupných na trhu se odlišuje především tím, že bělí a zároveň regeneruje poškozenou zubní sklovinu.

Jedná se o ordinační bělení zubů.  Při proceduře, která trvá 4 x 10 min se na zuby aplikuje gel. Modré světlo pak aktivuje složky gelu, které způsobí rychlé zbělení. Světelný zdroj v patentované světelné hlavě je kalibrován tak, aby dodával požadovanou energii pro optimální aktivaci bělícího gelu, a to bez výrazného nárůstu povrchové či vnitřní teploty. Díky nízké koncentrace peroxidu vodíku v bělícím gelu  je metoda maximálně šetrná k dásním a zubní sklovině a zároveň vysoce efektivní.

Aplikace zubních šperků

Aplikace spočívá v nalepení krystalu nebo jiného šperku na vybraný zub kompozitním materiálem v barvě zubu a to vše bez vrtání. Šperk lze kdykoliv odstranit.